Home
 
About us
 
Admission
 
Fee Schedule
 
Achievement
 
Photo gallery
 
Career
 
Contact Us

 

Our Achievement

AISB Young Achievers 2020-21:

COMPETITION STUDENT'S NAME STD SCORED/WON DESCRIPTION
Austro Art Inter-School Competition Shivangi X I Rank During
‘Space Science Week’
organised by
SPACE, Surat
Spell Bee,
Level-1
Anushka
Deshpande
V Inter-School Topper,
Awarded with
'Certificate of Accomplishment'
(Marks Obtained - 100)
Spell Bee
Level-1,
Inter-School
Competition
Spell Bee,
Level-1
P. Nihal Reddy I Awarded with
'Certificate of Achievement'
Spell Bee
Level-1,
Inter-School
Competition
Spell Bee,
Level-1
Sourish Saha III Awarded with
'Certificate of Achievement'
Spell Bee
Level-1,
Inter-School
Competition
Spell Bee,
Level-1
Milind Mahant VI Awarded with
'Certificate of Achievement'
Spell Bee
Level-1,
Inter-School
Competition
Spell Bee,
Level-1
Yaahvi Dixit VII Awarded with
'Certificate of Achievement'
Spell Bee
Level-1,
Inter-School
Competition
Spell Bee,
Level-1
Vanshika Mishra IX Awarded with
'Certificate of Achievement'
Spell Bee
Level-1,
Inter-School
Competition

AISB Young Achievers 2019-20:

COMPETITION STUDENT'S NAME STD SCORED/WON DESCRIPTION
Spell Bee,
Level-3
Tavleen Kaur Chawla V NATIONAL LEVEL TOPPER
(Top 3 Rank Holders)
Spell Bee
Level-3,
Inter-School
Competition
Spell Bee,
Level-3
Bhavya K Prajapati V NATIONAL LEVEL TOPPER
(Top 3 Rank Holders)
Spell Bee
Level-3,
Inter-School
Competition
Spell Bee,
Level-3
Ishika VI NATIONAL LEVEL TOPPER
(Top 3 Rank Holders)
Spell Bee
Level-3,
Inter-School
Competition
Spell Bee,
Level-3
Arushi Gupta IX NATIONAL LEVEL TOPPER
(Top 3 Rank Holders)
Spell Bee
Level-3,
Inter-School
Competition
Spell Bee,
Level-2
Tavleen Kaur Chawla V Top Most Rank Holders in State
Level,
(6th Rank)
Spell Bee
Level-2,
Inter-School
Competition
Spell Bee,
Level-2
Ishika VI Top Most Rank Holders in State
Level,
(2nd Rank)
Spell Bee
Level-2,
Inter-School
Competition
Spell Bee,
Level-2
Lawvanya Chandramouli VII Top Most Rank Holders in State
Level,
(7th Rank)
Spell Bee
Level-2,
Inter-School
Competition
Spell Bee,
Level-2
Shraddha Pandey VIII Top Most Rank Holders in State
Level,
(8th Rank)
Spell Bee
Level-2,
Inter-School
Competition
Spell Bee,
Level-2
Arushi Gupta IX Top Most Rank Holders in State
Level,
(3rd Rank)
Spell Bee
Level-2,
Inter-School
Competition
Spell Bee,
Level-2
Jayraj Sinh IX Top Most Rank Holders in State
Level,
(4th Rank)
Spell Bee
Level-2,
Inter-School
Competition
Spell Bee,
Level-2
Himangee Tomar IX Top Most Rank Holders in State
Level,
(5th Rank)
Spell Bee
Level-2,
Inter-School
Competition
SGFI National Badminton Tournament Aesha Gandhi VII Bronze Medal Held at Bangalore
National Girls’ Cricket Tournament Meera Patel VIII Selected
in ‘National Girls’ Cricket Team’, U-17
She went for a
Training Camp held at Jamnagar for the
‘National Cricket Championship
Tournament 2020’
to be held at Telangana.
Badminton Tournament Aesha Gandhi VII Gold Medal KHELMAHAKUMBH 2019 held at Vadodara
International
Level SOF IGKO Exam
Priyanshi Shah X 2nd Rank
Won Rs. 25,000/- and Silver Medal
International General Knowledge Olympiad organised by Science Olympiad Foundation
Inter-school Football Tournament, U-17 Hamza Kara XII (Com) ‘Best Player of the Tournament’
Award,
AISB team won
Runners Up Trophy
Player of AISB team in Inter-school Football Tournament, U-17
Inter-school Football Tournament, U-17 Ashish Abraham John XII (Sci) AISB team won
Runners Up Trophy
Player of AISB team in Inter-school Football Tournament, U-17
Inter-school Football Tournament, U-17 Nishit Dodia XII (Sci) AISB team won
Runners Up Trophy
Player of AISB team in Inter-school Football Tournament, U-17
Inter-school Football Tournament, U-17 Yashasvi Thaker XII (Sci) AISB team won
Runners Up Trophy
Player of AISB team in Inter-school Football Tournament, U-17
Inter-school Football Tournament, U-17 Yuvraj Jangid XII (Com) AISB team won
Runners Up Trophy
Player of AISB team in Inter-school Football Tournament, U-17
Inter-school Football Tournament, U-17 Om Chapre XII (Sci) AISB team won
Runners Up Trophy
Player of AISB team in Inter-school Football Tournament, U-17
Inter-school Football Tournament, U-17 Omkar Kangude XII (Sci) AISB team won
Runners Up Trophy
Player of AISB team in Inter-school Football Tournament, U-17
Inter-school Football Tournament, U-17 Shadaan Siddiqui XII (Sci) AISB team won
Runners Up Trophy
Player of AISB team in Inter-school Football Tournament, U-17
Inter-school Football Tournament, U-17 Prathmesh Rathod XII (Sci) AISB team won
Runners Up Trophy
Player of AISB team in Inter-school Football Tournament, U-17
Akhil Bhartiya Rashtrabhasha Hindi Pratiyogita Aadya Lakhchoura II Gold Medal,
(scored 99% marks)
Akhil Bhartiya Rashtrabhasha Hindi Pratiyogita
Akhil Bhartiya Rashtrabhasha Hindi Pratiyogita Rangat Desai III Gold Medal,
(scored 99% marks)
Akhil Bhartiya Rashtrabhasha Hindi Pratiyogita
Akhil Bhartiya Rashtrabhasha Hindi Pratiyogita Dwij Trivedi III Gold Medal,
(scored 99% marks)
Akhil Bhartiya Rashtrabhasha Hindi Pratiyogita
Akhil Bhartiya Rashtrabhasha Hindi Pratiyogita Tavleenkaur Chawla V Gold Medal,
(scored 99% marks)
Akhil Bhartiya Rashtrabhasha Hindi Pratiyogita
Akhil Bhartiya Rashtrabhasha Hindi Pratiyogita Yaahvi Dixit VI Gold Medal,
(scored 99% marks)
Akhil Bhartiya Rashtrabhasha Hindi Pratiyogita
Akhil Bhartiya Rashtrabhasha Hindi Pratiyogita Lawvanya Chandramouli VII Gold Medal,
(scored 99% marks)
Akhil Bhartiya Rashtrabhasha Hindi Pratiyogita
Akhil Bhartiya Rashtrabhasha Hindi Pratiyogita Janvi Patel VII Gold Medal,
(scored 99% marks)
Akhil Bhartiya Rashtrabhasha Hindi Pratiyogita
Akhil Bhartiya Rashtrabhasha Hindi Pratiyogita Vanshika Mishra IX Gold Medal,
(scored 99% marks)
Akhil Bhartiya Rashtrabhasha Hindi Pratiyogita
Akhil Bhartiya Rashtrabhasha Hindi Pratiyogita Shraddha Pandey VIII Gold Medal,
(scored 99% marks)
Akhil Bhartiya Rashtrabhasha Hindi Pratiyogita
Akhil Bhartiya Rashtrabhasha Hindi Pratiyogita Sanghamitra Maithani X Gold Medal,
(scored 99% marks)
Akhil Bhartiya Rashtrabhasha Hindi Pratiyogita
Akhil Bhartiya Rashtrabhasha Hindi Pratiyogita Arushi Gupta X Gold Medal,
(scored 99% marks)
Akhil Bhartiya Rashtrabhasha Hindi Pratiyogita
Akhil Bhartiya Rashtrabhasha Hindi Pratiyogita Dhairya Pandit X Gold Medal,
(scored 99% marks)
Akhil Bhartiya Rashtrabhasha Hindi Pratiyogita
Shorin Ryu Seibukan Karate Competition Manthan Patel VII Black Belt ‘Shorin Ryu Seibukan Karate’ Competition
District Level Hammer Throw Competition Tooba Kazi XI (Arts) I Position,
Qualified for State Level
‘District Level Hammer Throw Competition’ organized by District Sports Organisation (DSO), U-19
District Level Chess Competition, U-17 Tanish Patel X I Position,
Qualified for State Level
KHELMAHAKUMBH
District Level Table Tennis Competition, U-17 Krishi Nanavati XI (Arts) II Position,
Qualified for State Level
KHELMAHAKUMBH
District Level Table Tennis Competition, U-17 Mahiyan Nath XI (Arts) III Position,
Qualified for State Level
KHELMAHAKUMBH
District Level Loan Tennis Competition, U-14 Juhi Nanavati V IV Position,
Qualified for State Level
KHELMAHAKUMBH
Basketball Competition, U-17 Akansha John X Qualified for State Level KHELMAHAKUMBH
Halima Kara X
Sadiya Patel X
Anuja Jadhav IX
Basketball Competition, U-14 Meera Patel VIII Qualified for State Level KHELMAHAKUMBH
Anjali Kangude VII
Mansi Jangid VII
Mitali Dabade VII
 
 
    Designed By : Shah Net
Copyright @ 2010 All Right Reserved Amity International School